Bleščeče bel nasmeh (2. del)
Povpraševanja po beljenju zob je vedno več kot tudi samem postopku. Zato bom v nadaljevanju odgovorila na najbolj pogosta vprašanja.Beljenje s preparati, ki se dobijo v trgovini ali beljenje pri zobozdravniku?
Od leta 2012 je v EU beljenje zob medicinski postopek in ne več kozmetični. Ob nepravilni uporabi belilnih sredstev, ki večinoma delujejo na osnovi vodikovega peroksida, pride do nekaterih škodljivih učinkov kot so: poškodbe sklenine, preobčutljivost zob, draženje ustne sluznice, … Preparati za beljenje, ki se lahko kupijo v prosti prodaji, so varni tudi ob nepravilni in dolgotrajni uporabi, saj imajo nizko koncentracijo vodikovega peroksida, vendar ravno zaradi tega niso učinkoviti.Ali je beljenje zob škodljivo?
Beljenje zob je škodljivo samo v primeru nepravilne uporabe. Ob pravilni uporabi in zobozdravniški kontroli pa je beljenje varen in učinkovit postopek posvetlitve zob.Preventivno se beljenje zob odsvetuje nosečnicam in doječim materam, saj ni dokazov o neškodljivosti po nesreči zaužitega belilnega sredstva za otroka, prav tako beljenje ni dovoljeno osebam mlajšim od 18 let.
Pred beljenjem je potrebno opraviti zobozdravniški pregled, saj se beljenje lahko izvaja samo na zdravih zobeh in v zdravi ustni votlini.
Kako deluje beljenje?
Belilna sredstva večinoma vsebujejo stabilen karbamidni peroksid, ki ob aktivaciji (toplota, svetloba) razpade, ob tem nastane vodikov peroksid, le-ta pa ob svojem razpadu sprošča aktivni kisik, ki razgradi zabarvanja v zobu.Kakšne so prednosti in slabosti posameznih načinov beljenja zob?
1. V ambulanti z belilnimi sredstvi z višjo koncentracijoPrednosti: Hitro viden rezultat v enem obisku (lahko je potrebnih tudi več obiskov).
Slabosti: Posamezen obisk traja 1-2 uri.
Večja občutljivost zob.
2. Doma z belilno šablono in sredstvi z nižjo koncentracijo
Prednosti: Manjša občutljivost zob.
Obstojnejši rezultati beljenja zob.
Slabosti: Dolgotrajnost postopka, saj je za dosego želenega rezultata potrebno od
nekaj dni do nekaj tednov.
Pacient ima več dela, saj si sam nanaša belilno sredstvo v individualno izdelane
šablone, ki jih običajno nosi med spanjem.
Nataša Prunk, dr.dent.med.
http://www.zobozdravstvo-prunk.si/
Povpraševanja po beljenju zob je vedno več kot tudi samem postopku. Zato bom v nadaljevanju odgovorila na najbolj pogosta vprašanja.
Sorodni članki:
Bleščeče bel nasmeh (1. del)Zakaj so zobje občutljivi na hladno?
Dejavniki tveganja za nastanek parodontalne bolezni (dodatno: video za gluhe in naglušne)
Ustna higiena v različnih življenjskih obdobjih (dodatno: video za gluhe in naglušne)
Pomen avitalnih ali mrtvih zob (1.del)
Koreninsko zdravljenje avitalnih zob (2.del)
Pravočasen pregled ustne votline lahko reši življenje
Pomen sline za zdravje in dobro počutje
Dentalni turizem
O materialih, ki se uporabljajo v zobozdravstvu