Nasveti za ustrezen vnos tekočin
Pitje med aktivnostjo ima dve funkciji. Prva je nadomeščanje telesne tekočine, ki smo jo izgubili z znojenjem in dihanjem, druga je zagotavljanje goriva za telo.- Zavedati se je treba, da večja količina sladkorjev v napitku poveča njegovo kaloričnost, vendar pa upočasni praznjenje želodca. Tako je posledica zmanjšana preskrba telesa z vodo.
- Hitrost praznjenja želodca je odvisna od volumna vnesene tekočine, temperature, njene sestave in dodatkov. Hladne pijače in pijače z mehurčki tako upočasnjujejo praznjenje želodca.
- Pri volumnu je pomembno, da ves čas vnašamo manjše količine tekočine (200 ml na 15 min) in ne enkratno velikih količin. S tem bomo dosegli večji volumen tekočin v želodcu in posledično hitrejše praznjenje želodca.
- V primeru dlje trajajoče aktivnosti (več kot 1 uro) je priporočljiv vnos 30–60 g OH/uro. Za ta namen je treba popiti od 0,5 do 1 litra napitka s 6–8 % OH na uro, kar nam bo zagotovilo 30–80 g OH/uro in primerno (re)hidracijo.
- Priporočljivi napitki za med in pred naporom so izotonični ali hipotonični, ki jih označuje hitra resorpcija iz prebavil in s tem omogočajo hitro rehidracijo.
- Po aktivnosti se priporočajo predvsem hipertonični napitki, ki imajo višjo vsebnost mineralnih soli in sladkorjev. Z njimi dosežemo predvsem energetsko regeneracijo. So pa v številnih (športnih) (re)hidracijskih 37 napitkih prisotni tudi vitamini, ki pa glede na raziskave nimajo nobenega učinka na boljše prenašanje napora (Fink, Fink in Mikesky, 2013).
- Pred, med in po aktivnosti:
- Pred aktivnostjo - za ustrezno hidracijo 2 uri pred dlje trajajočo aktivnostjo je treba popiti 500 ml tekočine. Enako količino popijemo nato še okoli 15 minut pred aktivnostjo. Tako bomo z aktivnostjo pričeli ustrezno hidrirani.
- Med aktivnostjo - temperatura napitka med aktivnostjo naj ima ustrezno temperaturo (med 10 in 21 °C). Vsakih 15–20 minut je nato treba popiti okoli 150–250 ml tekočine (vendar ne več, kot se je izgubi).
- Po aktivnosti - potreben je takojšen vnos vsaj 1 litra tekočine za vsak izgubljeni kilogram. V naslednjih urah pa je treba to količino povečati na 1,5 litra za vsak izgubljeni kilogram med aktivnostjo.
Casa, D. J., Clarkson, P. M., & Roberts, W. O. (2005). American College of Sports Medicine roundtable on hydration and physical activity: consensus statements. Current sports medicine reports, 4(3), 115–127.
Fink, H. H., Fink, W. S. L. L. H. H., & Mikesky, A. E. (2013). Practical applications in sports nutrition. Jones & Bartlett Publishers.
Doc.dr. Matej Plevnik
Univerza na Primorskem, Aplikativna kineziologija
Pitje med aktivnostjo ima dve funkciji. Prva je nadomeščanje telesne tekočine, ki smo jo izgubili z znojenjem in dihanjem, druga je zagotavljanje goriva za telo.