Savnanje
Savnanje je zdravilno zaradi pospešenega bitja srca in s tem cirkulacije ter prekrvitve kože, izločanja škodljivih snovi iz telesa, sproščanja celotnega mišično skeletnega sistema, boljšega spanca. Savnanje spodbuja delovanje imunskega sistema in s tem preprečuje med drugim prehlade, alergije in različna vnetja. Temperaturne spremembe tako s pregrevanjem kot ohlajevanjem, delujejo na telesni in duševni ravni človekovega zdravja.V nadaljevanju je podanih nekaj priporočil, ki vam bodo pomagala pri pravilnem savnanju in s tem tudi dobrem počutju tako vas kot tudi vseh ostalih ljudi v savni.
Kako začeti?
- Savnanje je namenjeno zdravim ljudem. V primeru zdravstvenih težav se posvetujte s svojim zdravnikom o primernosti savnanja. Savnate se vedno na lastno odgovornost.
- Poslušajte svoje telo in ne pretiravajte s savnanjem, predvsem pa nikoli ne tekmujte niti s sabo niti z drugimi kdo bo dlje zdržal v savni.
- Za savnanje si vzemite dovolj časa. Priporočljivo je najmanj dve uri.
- Pred savnanjem odstranite nakit in ga pustite v garderobni omarici.
Kdaj je savnanje prepovedano?
- Savnanje je prepovedno, če imate začetek prehlada ali gripe, vnetje ven ali notranjih organov, akutna revmatska obolenja, epilepsijo, težave s srcem, pljuči, ledvicami, izrazito visok krvni tlak, hipertireozo (težave s sščitnico). Nosečnicam se svetuje savnanje šele po 12.tednu nosečnosti ob predhodnem posvetovanju z ginekologom. Savnaje se odsvetuje tudi, če ste zelo utrujeni ali izčrpani. V tem primeru se morate najprej dobro odpočiti.
- Prhanje je obvezno pred vsakim vstopom v savno kot tudi po savnanju.
- Priporočljivo je, da pred savnajem opravite piling za odstranitev odmrlih delcev kože. Ponekod ga imate že v okviru programa savnanja vključenega v ceno, drugod ga je potrebno doplačati.
- V savno vstopajte hitro, tiho, bosi in popolnoma suhi, saj se telo tako začne hitreje potiti.
- Priporočljivo je, da imate svoje natikače, ki jih pred savnanjem vedno pustite pred vrati savne. V savno vstopite bosi.
- V primeru, da imate hladne noge, si jih pred vstopom v savno oprhajte s toplo vodo.
Kako poteka savnanje?
- Savnanje je sestavljeno iz treh delov: pregrevanja, ohlajevanja in počitka.
- Del kulture pravilnega savnanja je tudi, da med savnanjem niste oblečeni v kopalke. V savni ni golota nikoli povezana s spolnostjo, temveč je povsem naravna.
- Bodite obzirni do vseh ljudi, ki so v savni in jih s svojim ravnanjem ne motite.
- V savni mirujte in dihajte normalno. Takoj, ko začutite, da vam savnanje ne ustreza več, savno zapustite.
- Preden se uležete ali usedete na klop le-to obvezno pogrnite z rjuho ali brisačo. V primeru, da je dovolj prostora in se lahko v savni uležete, je potrebno pogrniti rjuho/brisačo pod celo dolžino telesa (od glave do podplatov). V primeru, da sedite, pogrnite rjuho/brisačo na način, da imate na spodnji klopi podložena stopala in na zgornji klopi podloženo zadnjico. Če se naslanjate na dlani, morajo biti tudi te na pogrnjeni površini.
- Pred uporabo parne savne in po njej sperite vaše mesto sedenja s prho, ki se nahaja v notranjosti savne.
- Priporočljivo je, da si v parni savni pod zadnjico podložite brisačko.
- Priporočljivo je, da se za prvo savnanje odločite za savno z nižjo temperaturo 50 ˚C–60 ˚C (npr. sanarium, zeliščna savna, infrardeča savna) ali pa v finski savni, ki ima višjo temperaturo, lezite ali sedite na nižjo klop. Vroč zrak se dviguje, zato je najvišja temperatura pod stropom.
- Prvi vstop v savno naj ne bo daljši od 10 - 12 minut oz. odvisno od vašega počutja.
- Če ste med savnanjem ležali, je priporočljivo, da se pred zaključkom savnanja usedete za nekaj trenutkov na spodnjo klop. Tako boste preprečili morebitno vrtoglavico pred izstopom iz savne.
- Z nenehnim polivanjem razgretih kamnov v savni ne zvišujte temperature, ampak relativno vlažnost in s tem bistveno spreminjate pogoje savnanja. Zato je obvezno potrebno preveriti, ali se ostali v savni s tem strinjajo.
Kako zaključimo s savnanjem?
- Ko zapuščate savno, vrata za seboj zaprite hitro in tiho.
- Po savnanju je obvezno ohlajanje pod prho ali v ohlajevalnem bazenu. Pred vstopom v ohlajevalni bazen se je potrebno oprhati. Glavo si ohlajajte počasi. Nato sledi počivanje. Priporočljivo je, da počivate vsaj 20–25 minut.
- V prostoru, ki je namenjen počivanju, se ne pogovarjajte glasno in ne motite s telefoni nikogar. Privoščite tudi sebi nekaj miru in sprostitve.
- V počivališču lezite na ležalnik oviti z rjuho/brisačo. Ko se sprehajate zunaj savne (npr. terasa …) bodite oblečeni v haljo ali oviti z rjuho/brisačo.
Še nekaj dodatnih informacij
- Če se po savnanju in ohlajevanju še vedno potite, pomeni, da se niste dovolj ohladili.
- Število ponovitev savnanja lahko izvedete tolikokrat, kot vam ustreza. Večini ustrezata dve ponovitvi. Za zadnji ciklus savnajnja je priporočljivo, da izberete savno z nižjo temperaturo. Če ste savnanja vajeni, izbirajte način po svojem občutku.
- V savno ne vstopajte takoj po obilnem obroku ali fizičnem naporu kot tudi ne pod vplivom alkohola ali drugih substanc. V savno ne vstopajte niti, če ste zelo lačni.
- V primeru, da želite kombinirati visoko intenzivno vadbo in obisk savne, vedno načrtujte čas, ki je potreben, da se vaše telo in pulz umiri (najmanj pol ure), preden vstopite v savno.
- V primeru, da želite kombinirati savno in neko drugo velneško storitev, je priporočljivo, da se najprej savnate in šele nato uživate v izbrani storitvi in ne obratno.
- V vsaki savni se nahaja SOS gumb, ki ga v primeru slabosti pritisnite, da vam lahko kdo pomaga.
- Pijte dovolj tekočine. Voda ali čaj sta vam vedno na voljo.
- V savnah se nahajajo peščene ure, ki so vam v pomoč glede časa savnanja.
Vodja velneškega centra
Savnanje je zdravilno zaradi pospešenega bitja srca in s tem cirkulacije ter prekrvitve kože, izločanja škodljivih snovi iz telesa, sproščanja celotnega mišično skeletnega sistema, boljšega spanca.