Implementacija korporativnega velnesa (1.del)
Vedno pogosteje beremo in slišimo, kako pomembno je zdravje in dobro počutje zaposlenih za kakovostno, učinkovito in dobro opravljeno delo. Nekatera podjetja imajo velneške programe že zelo dobro vpeljane. Druga se za to odločajo zaradi zakonskih podlag. Pri vsem skupaj pa je najbolj pomembno, da se zaposleni zavedajo lastne odgovornosti za ohranjaje svojega zdravja.Za uspešno implementacijo korporativnega velnesa je predhodno potrebno narediti ustrezen načrt. Zato je pred uvedbo programa, ki bo zaposlenim pomagal pri ohranjanju njihovega zdravega življenjskega sloga, potrebno opredeliti:
- cilj (kaj se želi s programom doseči),
- ciljno skupino (komu je program namenjen),
- vsebino programa (vključena programska področja),
- promocijo (ustrezen način internega komuniciranja).
Pomembna je nadgradnja programa
Brez upoštevanja želja zaposlenih, katerih velneških storitev si želijo, je vpeljava programa v podjetje veliko težja. Program bo težko učinkovito zaživel. V primeru raznolikosti ponudbe (na primer delavnice o pripravi zdrave prehrane, skupinske vadbe, izbor različnih velneških storitev,…), je večja možnost, da bodo zaposleni izbrali storitve, ki jim ustrezajo. Ljudje se med seboj razlikujejo in kar ustreza enemu še ne pomeni, da bo tudi drugemu. Pomembno je tudi, da je program tako zastavljen, da se lahko nadgrajuje.
Od tu naprej je velnes kot način življenja v vsej svoji širini ena izmed možnosti, s katero se podjetje odziva na potrebe zaposlenih, ter si tako dolgoročno zagotovi uspešne in zdrave sodelavce. Z izobraževanjem in spodbudnim delovnim okoljem, kjer je zdrav življenjski slog vrednota, je motivacija vseh zaposlenih za doseganje višjih in boljših rezultatov veliko večja.
Vlaganje z zdravje celotne populacije kot družbe je dolgoročno edina finančno vzdržna usmeritev.
Mag. Monika Karan
Korporativni velnes kot preventivni program je sestavni del celotnega poslovnega procesa in zato mora imeti enak pomen kot vsa ostala področja delovanja podjetja.
Sorodni članki:
Hidracija kot pomembna vsebina korporativnih velneških programovPomen hidracije za delovno uspešnost posameznika
Zdrav življenjski slog pri vse daljši aktivni delovni dobi
Posledice kroničnega stresa v delovnem okolju
Korporativni velneški programi kot pomoč proti absentizmu
Zakaj je pomemben zdrav življenjski slog?
Implementacija korporativnega velnesa (2. del)
Velnes kot način življenja zaposlenih